9 põhjust, miks praegune kriis on erinev ja kuidas see mõjutab kinnisvara hindu

Tihti võrreldakse käesolevat kriisi eelmise kriisiga ja oodatakse kinnisvarahindadest suuri allahindlusi nagu oli eelmise kriisi ajal. Pandeemia algusest on möödunud pea 10 kuud, aga hindade olulist langust pole näha – taas kinnitus sellele, et iga kriis on omanäoline.

Toon allpool ära mõned suuremad erisused eelmise kriisiga võrreldes:

1. Töötuse määr

Möödunud kriisi ajal kukkus palgafond Eestis 20%, praegu on riiklikud  toetusmeetmed hoidnud ära töötuse määra suure kukkumise ja inimeste sissetulekud ei ole nii palju vähenenud. Töötuse määr küll kasvab ka järgmisel aastal, aga majandus hakkab juba kasvama ja tõmbab mingi hetk ka töötuse määra kaasa.

2. Riigi võimalused

Eelmise kriisi ajal oli Eesti riik 15% SKPst võlgu. Praegune aga on esimene kriis, kus valitsusel on raha ja seda on võimalik majanduse turgutamiseks kasutada.

3. Valuuta

Eelmise kriisi ajal ei olnud me euroalas.

4. Pangad

Pangad ei olnud nii tugevad kui praegu. Hetkel on pangad osa lahendusest, pakutakse heldelt maksepuhkusi ja tegelikult soovitakse laene väljastada.

5. Raskused sektoripõhised

Ka see on erinev, et kõik sektorid ei ole ühtemoodi pihta saanud, osa sektoreid on praeguses olukorras isegi võitnud (näiteks meditsiin, haridus, it).

6. Intressimäärad

Intressimäärad on praegu ülimadalad ja jäävad madalaks veel mõnda aega.

7. Rahatrükk

Rahatrükk pigem toetab kinnisvara ja finantsvara väärtuse kasvu.

8. Hinnad olid tasakaalus

Elamispindade hindades ei olnud enne koroonat hinnamulli. Üks võimalus hinnataset mõõta on panna suhtesse see keskmise palgaga. Praegu saab palga eest osta sama palju m2, kui 2015.aastal.

9. Omafinantseeringud arendustes on suured

Arendajad on hästi kapitaliseeritud ja ostjate poolt küsitava hinnaalandusega kaasa ei minda. Pangad on laenanud arendustele väga konservatiivelt – suur omafinantseering ja ettemüükide maht. See hoiab projektid tugevatena ja arendajatel ei ole põhjust hindu alla lasta.

Ülalolevatest punktidest tulenevalt ei ole praeguses kriisis põhjust eeldada suuri kinnisvarahindade langust. Kuna pakkumine suureneb ja nõudlus on vähenenud, siis mõningane hinnakorrektsioon tõenäoliselt tekib, aga mitte kogu kinnisvaraturul.

Tähele tuleb siiski panna, et kui antud kriis suundub edasi finantskriisiks, siis tuleb rahakott valmis panna, sest “hullud päevad” on saabumas.