9 viisi, kuidas kriisi ajal oma üüriportfelli paremini juhtida
Ilmselt on paljud üürikorterite omanikud pidanud pandeemia tagajärgede tõttu üürihindu langetama. Nagu ütles üks tuntud mikrokorterite üüriportfellihaldur: ”260 on uus 360”. Meil on vedanud ja suuri kompromisse pole pidanud tegema. Küll aga tunneme, et korterite väljaüürimine läheb aina keerulisemaks.
Tegelikult peaksime olema õnnelikud, et meil on olnud nii mitu aastat väga head aega. Langused panevad tõusud paremini perspektiivi, et oskaksime neid kõrgemalt väärtustada. Lisaks hotellindusele ja üürikinnisvarale said kriisi tõttu kannatada ka sektorid nagu turism, transport jne.
Kuigi kõigil kinnisvarainvestoritel on omanäoline üüriportfell, sihtgrupp ning strateegia, siis panen kirja mõned mõtted, mida me oleme teinud ja millest võib abi olla ka teistel oma kinnisvaraportfelli haldamisel:
1. Rahavoogude juhtimine
Oluline on jälgida, et ettevõtte rahavood kannataksid võimalikult vähe. Üüriportfelli puhul kindlasti läbi arvutada, kui palju on mõistlik hinda alla lasta vs vakantsust oma portfelli tekitada.
2. Hindade alandamine ei pruugi üürnikku kinni hoida
Kui loodad, et tehes kõigile üürnikele ettepaneku üürihinda alandada saavutad oma üüriportfelli 100% täituvuse, siis see ei pruugi ikkagi nii minna. Mõne üürniku jaoks ei ole üldse probleem üürilepingus kokkulepitud üüri maksta, mõni teine aga on kaotanud töö ja isegi 50% allahindlus ei aita teda üürimaksete puhul. Ta on sunnitud kolima kas oma vanemate, sõbra või kellegi teise juurde, kes aitab kulusid kokku hoida kuni leiab uue töökoha.
3. Hinnalangus perioodiliseks
Kui juba oled hinda alandanud, siis võib üürnikule sellest tekkida uus reaalsus ning hiljem on hinda tõsta väga keeruline. Kui hinna alla lased, siis tee seda kindlaks ajaperioodiks, näiteks kuu kaupa või kvartali kaupa. Meie oleme kasutanud ka lahendust, kus arved on väljastanud üüri täissummas kuid klientidel, kellega on eraldi kokkulepe, on üüriarve all märgitud allahindlus konkreetses summas. Nii üür justkui ei vähene, aga kokkuleppel teeme allahindlust teatud perioodiks.
4. Lühemad üürilepingud
Ajutiselt on võimalik ka pakkuda võimalust inimestel lühemaajalisi lepinguid teha. Kui näiteks varasemalt oled teinud ainult aastaseid lepinguid, siis võid mõelda, kas ollakse kõrgemat hinda nõus maksma näiteks 6-kuuse üürilepingu eest. See annab võimaluse korterit üürida näiteks neil, kes on oma korteri maha müünud ja ootavad uusarenduses oma uue kodu valmimist. Selliselt võidad üürihinnas ja konkreetne üürileping lõppeb, võib olla turul juba jälle uus olukord, millega saab üüritingimusi kohandada.
5. Leia võimalus, kuidas silma paista
Äkki on Sul mingi nišitoode, mis sobiks eriti hästi just konkreetsele üürnikule, otsi need üles ja paku oma sihtgrupile. Üüripakkumiste massis on väga keeruline silma paista, seetõttu on hea läbi mõelda, kes on Sinu võimalikud klientidid? Seejärel saad uurida, milliste kanalite abil on mõistlik neid püüda.
6. Suhtle üürnikega
Hea suhtlus võib hoida üürniku lahkumast. Samuti on võimalik nii ka üürniku rahaprobleemidele jälile saada ja pakkuda lahendusi või lõpetada leping ennem suure võlgnevuse tekkimist.
7. Maksete edasilükkamine
Allahindlus ei pruugi olla ainus võimalus, saab ka maksete edasilükkamisi rakendada. Paindlikus lahenduste leidmisel ja pakkumisel peaks olema enamat kui odav hind. Üürnik on maksnud deposiidi, ehk on võimalik mõningane hinnaalandus teha selle arvelt ning hiljem, kui sissetulekud on taastunud, deposiidi raha uuesti sisse maksta.
8. Paku lisaväärtusi
Võimalusel paku kliendile midagi lisaks, mis tema üüriotsust võiks mõjutada, näiteks parkimiskoht hinna sees või panipaik või nõudepesumasin, kui seda veel ei ole.
9. Lepingutasu
Kui vähegi saad, jäta lepingutasu küsimata või kui Sinu kortereid haldab maakler, siis nõua madalamat maakleritasu. Madalam stardikulu võib olla võti lepinguni jõudmiseks.
Kokkuvõtteks
See, kas need soovitused on õiged ja sobivad Sinu üürihaldusteenuse juurde, peab igaüks ise otsustama. Kindlasti ei ole see absoluutne tõde ja ei pruugi aidata välja iga profiiliga üüriportfelli.
Praegu on oluline rahavoogusid õigesti juhtida ja peame meeles, et kunagi saab ka see kriis läbi ja majandus hakkab jõudsalt kasvama ning piirid lähevad uuesti lahti ja rahatrükk tungib meie üürihindadesse.
Loe siit:
Kuidas erinevad üürikorterid käituvad kriisis erinevalt: https://vinkel.ee/uurikinnisvara-ei-kaitu-kriisis-uhesuguselt/
Kas valida üüriportfelli uus või vana kinnisvara: https://vinkel.ee/uus-vs-vana-uurikinnisvara/
Edukat üüriportfelli juhtimist!