Kuidas mõjutavad ukrainlased Eesti kinnisvaraturgu ja kas nüüd on parim aeg investeerida üürikorterite soetamisse?
Ukrainast saabunud ca 30 000 inimest on tekitanud 2-3 toaliste korterite teatava puuduse ja hinnatõusu. Võimalik, et erinevate linnaosade soodsamate korterite hinnad tõusevad erinevalt, sest põgenikud on peamiselt naised ja lapsed, kes eelistavad piirkondi, kus on vähem vene rahvusest elanike ja koht eesti keelses koolis. Luksuskorterite hinnatasemeid saabunud ukrainlased tuntavalt ei mõjuta.
Kinnisvarainvesteering on pikaajaline ning lühiajaliste turu kõikumiste tõttu ei tasu rutakalt otsuseid teha. Seetõttu on mõistlik analüüsida, kui suur osa saabunutest ning kui kauaks Eestisse jääb? Enamik inimesi armastab oma kodu ja saabujate kommentaarid on olnud sellised, et esimesel võimalusel soovitakse siiski tagasi kodumaale naasta. Aga olgem ausad – ukrainlase vaatevinklist on meil siin vähem korruptsiooni, rohkem vabu töökohti, kõrgemad palgad, suuremad riiklikud toetused, parem tervishoid jne. Lisaks nimetatud väärtustele, mis on ka rahuajal olulised, tuleb arvestada, et Ukrainas sõda endiselt käib aga Eestis pole isegi erioperatsiooni. Sõltumata sellest, kas või kuidas Eesti tulevikus põgenike sissevoolu piirab, kõik tänaseks meile saabunud põgenikud siit ei lahku. Praeguse seisuga paistab, et paljude jaoks on esialgsed elu- ja õppimiskohad leitud, sisseelamine on alanud. Pigem võiksime mõelda, et kui sõda lõppeb, tulevad mehed oma perekondadele siin järele ja alustatakse turvalises keskkonnas uut elu.
Mis juhtub siis, kui sõda jätkub aasta(id) ja/või meie maile jõuab, on ettearvamatu ja investeeringu kaotamine võib võrdluses osutuda tühiseks peavaluks. Seetõttu ei ole õige anda konkreetseid soovitusi. Üheselt mõistetavad lähiajal saabuva maailma lõpu märgid justkui puuduvad ja seetõttu on minu plaan ettevaatlikult, kuid siiski edasi areneda ja arendada.
Kinnisvara investeering on üldjuhul pikaajaline investeering ja selle tegemise või mittetegemise otsus peaks lisaks sõjapõgenike siiatulemisest tingitud üürihindade tõusule tuginema ka kõigile muudele tavapäraselt olulistele faktoritele. Kinnisvarainvesteeringud on pikaajalised ja ajutised turu kõikumised ei peaks olema motivatsiooniks, sest investeeringut tuleb vaadata tasuvusperioodi lõpuni ning parimal juhul kuni „exit“ini välja.
Kõrge inflatsioon sööb kontol raha ära ja mõistlik on see paigutada mingitesse varadesse. Kinnisvara on teada/tuntud hea kaitse inflatsiooni vastu. Sellist olukorda, mis meil oli 2008, kus kinnisvara hinnad kukkusid märkimisväärselt, ei ole hetkel küll oodata, sest olukord on hoopis teine, kinnisvaraarendajad on 80% ulatuses suurettevõtted, kes on hästi kapitaliseeritud ja ei pea omahinnast madalamalt valminud kortereid ära müüma. Seetõttu, kui on plaanis kinnisvara soetada, siis tasub seda teha. Praegu veel pangad annavad meelsasti laenu ning seda on hea ära kasutada. Ühelt hetkelt võib tekkida olukord, kus baasintress ei ole enam negatiivne ja pangad ei soovi nii heldelt laene väljastada. Sellisel juhul on kinnisvara keerulisem osta.
Edukaid investeeringuid!
Loe ka teisi positutus:
Finantsmaailmas on toimumas enneolematu eksperiment
Keskpankurid on sellise koletise välja lasknud, et sellist enam purki panna ei saa
Kinnisvarateemalised postitused:
Energiahindade mõju kinnisvaraturule
Kinnisvara buumis, aga on näha jahtumise märke – Tõnu Toomparki ettekanne Kinnisvaraseminarilt 2021
Milliste riskidega arvestada üürihinna kujundamisel
Mis mõjutab kinnisvarainvesteeringu tootlust
Mida tähele panna enne kinnisvarainvesteeringu tegemist
9 viisi, kuidas kriisi ajal oma üüriportfelli paremini juhtida
Kinnisvara ei käitu kriisis ühesuguselt
Kinnisvaraarendusega seotud riskid
Kas väike- ja mikrokorterid on hea investeering?
Miks investeerida kinnisvarasse?
Rohkem artikleid loe minu blogist.